Tip 1 Diyabet Tanılı Hastaların Beslenme Biçimi Eğitimi

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz, Bursa Uludağ Üniversitesi Çocuk Endokrinolojisi Bölümü ile Bursa Tip Diyabetliler Derneği işbirliğiyle Tip 1 Diyabet ile mücadele eden çocuklarımızın hayatlarını kolaylaştırmak amacı ile eğitim gerçekleştirilmiştir.
   Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Eren, Uzman Diyetisyen Volkan ÖZKAYA ve Eğitim Hemşiresi Zehra KUŞÇU tarafından gerçekleşen eğitime İl Müdürümüz Erkut ÖNEŞ, bağlı kuruluşlarımızdaki, idareciler, sosyal servis görevlileri, görevli sağlık personel, grup sorumluları, tip 1 diyabet tanısı bulunan çocuklarla fiilen çalışan bakım elemanları katılım göstermiştir.
   Açılış konuşmasında İl Müdürümüz Erkut ÖNEŞ; çocuk kuruluşlarında, Tip1 diyabet hastası çocukların da bulunduğunu, bu çocuklara daha nitelikli hizmet sunulabilmesi için bilgi sahibi olmanın önemini vurguladı. Eğitime katılan personele, tüm sorularına yanıt almaları, verilen bilgilerin, kuruluşlarda görevlerini yerine getirirken uygulanması tavsiyesinde bulundu.
   Türkiye'de yaklaşık 20 bin çocuğun diyabetli olduğunu belirten Doç. Dr. Erdal Eren, diyabet hastalığının türleri, belirtileri, yaşa ve yaşam tarzına bağlı olarak ne şekilde seyrettiği, insülin yoksunluğu ya da işlev bozukluğu kaynaklı olarak nelerin değiştiğini aktardı. Diyabetin tedavisinde ve seyrinde, hareketli yaşam biçiminin, doğru uygulanan diyetin, ebeveyn ve doktor takibinin önemi ve insülin kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar eğitimciler tarafından anlatıldı. Doç. Dr. Erdal Eren; “Diyabetli bir çocuğa bakım veren bireylere önerimiz, insülin tedavisinin kabul edilmesi ve bununla nasıl yaşandığını çok iyi bir şekilde öğrenmesi. Bu nedenle bu gibi eğitimleri veriyoruz." diye konuştu.
  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak Bursa Tip 1 Diyabetliler Derneğine ve Bursa Uludağ Üniversitesi Çocuk Endokrinolojisi Bölümüne eğitimin gerçekleşmesindeki katılım ve katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
 


.
 


Sonraki Sayfa: İnegöl İlçemizdeki Gazilerimize Madalya ve Beratları Verildi

Önceki Sayfa : İl Müdürümüzden Suriyeli Ailelere Ev Ziyareti