Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi Çalıştayı

    Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı arasında kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirlik sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla imzalan protokol kapsamında 14 Haziran 2019 Cuma günü İlimizde Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi Çalıştayı gerçekleştirildi.
   Merinos Kültür Merkezi Kent Konseyi Erguvan Salonu'ndaki çalıştaya; Ak Parti Bursa Milletvekili Emine YAVUZ GÖZGEÇ, Bursa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Erkut ÖNEŞ, İŞKUR İl Müdürü Feyzullah Eren TÜRKMEN, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL, Bursa Ticaret İl Müdürü Vekili Ahmet DEMİRTAŞ ile çok sayıda Kooperatif üyesi katıldı.
    Ak Parti Bursa Milletvekili Emine YAVUZ GÖZGEÇ sözlerinde ''Birçok kurumun çatısı altında bulunan kadın kooperatifleri arasında bir koordinasyon oluşturduk ve bu çalışma meyvelerini vermeye başladı. İlgili Bakanlıklarımız arasında bir işbirliği protokolü imzalandı. Şu an kadın kooperatfilerine yönelik olan bu işbirliğini sonraki zamanlarda farklı alanlara da taşıyacağız inşallah. Ülkemizin yüzde ellisini oluşturan kadınlarımızın ekonomiye katılmaması düşünülemez. Bu alandaki çalışmalarda etkin olmaya devam edeceğiz'' ifadelerine yer verdi.
    İl Müdürümüz Erkut ÖNEŞ, “Bugün sizlerle kadınlarımızı güçlendirmek için bir arada bulunuyoruz. Protokolün işletilmesi görevi Bakanlığımızın koordinasyonuna verilmiş olup, ortaklarımız Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlıklarıdır. Bizler bu protokol kapsamında bugün sizlerle bir arada kadın kooperatiflerinin güçlendirmek için 2019 yılı 6 aylık iş planını hazırlayacağız. Şüphesiz ki kamu kurumları, yerel yönetimler, kooperatifler ve odalardan bugün bizlerle bir araya gelen yaklaşık 60 katılımcının desteğiyle bunu başarabileceğiz.  Hepinize katılımınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz” dedi.
   Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL, ''Kadın kooperatiflerinin yaygınlaştırılması için farkındalık eğitimleri vermenin yanı sıra, kurulmuş kadın kooperatiflerinin verimliliklerinin artırılması için mevcut potansiyelleri doğrultusunda faaliyetler yürütmekteyiz. Bakanlığımız bununla ilgili kadın kooperatif ortaklarına yönelik projeler hazırlanması, eğitim çalışmalarının yapılması, üretim yerlerinin gıda üretim yeri mevzuatlarına uygun hale getirilmesi, ürettikleri ürünlerin ve etiketlerinin gıda üretim standartlara uygun hale getirilmesi, pazarlama kapasitelerinin geliştirilmesi gibi pek çok konuda, Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifleriyle birlikte çalışmaktadır.'' dedi.
   Bursa Ticaret İl Müdürü Vekili Ahmet DEMİRTAŞ, ''Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi ve Görünürlüklerinin Artırılması'' amacıyla düzenlenen bu çalıştaya gösterdiğiniz ilgiye tekrar teşekkür ediyor, sizleri saygı ile selamlıyorum.'' diyerek sonlandırdı.
   İş Kurumu İl Müdürü Feyzullah Eren TÜRKMEN, “Türkiye'de kadınların bir araya gelerek kurduğu ve işlettiği kooperatiflerin sayısının son on yıl içinde 3 katına çıkarak %46'ya ulaştı. İŞKUR olarak kadın istihdamını yüzde %41’ e yükselttik arttırmaya da devam edeceğiz. Ülkemizin yüzde ellisini oluşturan kadınlarımızın ekonomiye katılmaması düşünülemez. Kadınların girişimlerine ve bu alandaki destek vermeye devam edeceğiz”  dedi.
  STK’ların yoğun ilgi gösterdiği çalıştayda; kadın kooperatiflerinin kurumsal mevzuatlara ilişkin yaşadıkları sorunlar, kooperatifleşmenin olmadığı yerlerde sürülebilecek farkındalık çalışmaları, kooperatiflerin gelişimi için ihtiyaç duyulan eğitim faaliyetleri ve pazarlama ihtiyaçları için olmak üzere toplam 3 başlık altında 4 masada sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı. 
 
 
 


Sonraki Sayfa: Jandarma Teşkilatının Kuruluşunun 180'inci Yıldönümü

Önceki Sayfa : Bursa’da Kıbrıs Barış Harekâtına Katılan Gazilerimiz İçin Milli Mücadele Madalyası Tevcih Törenleri Gerçekleştirildi