Evlilik Öncesi Eğitim Yaygınlaştırma Projesi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

     Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından güçlü temellere dayanan ailelerin kurulması hedefiyle yürütülen “Evlilik Öncesi Eğitim Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında Çelik Palas Otelde tanıtım toplantısı ve eğitici eğitimi düzenlendi.
     19 Ekim 2018 Perşembe günü düzenlenen toplantıya; Vali Yardımcısı Yalçın BULUT, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Abdulkadir ABDUŞOĞLU, Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime ŞEN, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Erkut ÖNEŞ, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, SYDV ile çok Sayıda Kamu Kurum Kuruluşlarının Üst Düzey Yetkililer iştirak ettiler.
     Programda; Vali Yardımcısı Yalçın BULUT, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Abdulkadir ABDUŞOĞLU, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Erkut ÖNEŞ birer konuşma yaptılar.
Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime ŞEN’ in Evlilik Öncesi Eğitim Yaygınlaştırma Projesinin sunumu ile evlilikler ve boşanmalara dair sayısal veriler, evlilik öncesi eğitim programının içeriğinin geliştirilmesi süreci, programın uygulanmasında önemli noktalar aktarıldı.
      İl Müdürü Erkut ÖNEŞ;“Müdürlüğümüz hizmetleri kapsamına giren, sosyo-ekonomik düzeyi düşük aileler, sağlıklı gelişimi tehdit altında olabilecek çocuklar, eğitim olanakları ve bilgiye erişmede güçlük çekebilecek anne-babalar için, çok önemsediğimiz bir koruyucu önleyici hizmet olarak, aile eğitimlerini anne-babalara, öğretmenlere, çalışanlara, sivil toplum gönüllülerine, hemen hemen her kesime ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda, her yıl artan eğitim sayıları ve ulaşabildiğimiz katılımcı sayısı ile bu ailelerin risk grubu olarak müdahaleye ihtiyaç duyulmadan bilgilenmelerini sağlamaya çalışıyoruz.
      Birbirine saygılı olduğu kadar, karşılıklı ebeveynlerine de saygılı, aralarındaki sorunlara empatik yaklaşabilen, herhangi bir sorunla karşılaştığında yıkımı değil, onarımı ilk olarak düşünen, öfkelerini kontrol edebilmenin yanında, eşine öfkelenmeyi dahi düşünmeyen ve eğitimlerde de görüleceği gibi daha birçok güzel hasleti birlikte yaşamak için üzerlerinde barındırabilen bireylerin aile kurması aşamasında bu eğitimlerin yapılmasını önemsiyoruz.
      Tüm kurumlarla topyekûn olarak bu eğitimlerin yaygınlaştırılmasını önemli buluyoruz. Şunu biliyoruz ki “Hiç birimiz hepimiz kadar güçlü değiliz.
Daha fazla gencimize ulaşmak, eğitimleri yaygınlaştırmak hedefiyle, daha birçok kurum ve kuruluşla birlikte çalışmalar yürütmeyi amaçlıyoruz. 
Bakanlığımızın Evlilik Öncesi Eğitimi Yaygınlaştırma Projesi kapsamında öncelik verdiği illerden biri olan Bursa’da 17 ilçemizi de kapsayacak şekilde çalışmaları planlayarak, aile birliklerinin temellerinin sağlam kurulabilmesi, bireylerin eş seçimlerini doğru biçimde ve doğru zamanda yapabilmeleri, yüklenecekleri yeni roller ve sorumluluklarda ayakta durabilecek iletişim ve çatışma çözme becerilerinin olmasını önemsediğimizi tekrar belirtmek istiyorum.
       Bunu sağlayabilmek için bugün, neler yapabileceğimizi, Bursa için hizmet veren tüm kurumlar olarak bu hedefi nasıl gerçekleştirebileceğimizi konuşacağız. Bu fırsatı sunan Bakanlığımıza ve temsilcilerine, bizlerle bir araya gelen siz değerli katılımcılara ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. ” dedi.
      Toplantıda, Evlilik Öncesi Eğitim Yaygınlaştırma Projesinin genel amacı, hedefleri ve projeden beklenen sonuçlar konuşuldu. İlde gerçekleştirilecek evlilik öncesi eğitimlerde Kamu Kurum Kuruluşları, yerel yönetimler ve STK’lar ile yapılacak işbirliği ve planlamalar görüşüldü.
Programın ikinci gününde ise Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanlığı AEP Formatörleri ve uzmanları tarafından kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 30 meslek elemanına yönelik Evlilik Öncesi Eğitici Eğitimi verildi. 

 

Sonraki Sayfa: 19 Ekim Muhtarlar Günü

Önceki Sayfa : Şehit Polis Memuru Hayrettin YILMAZ'a Allah' tan Rahmet, Kederli Ailesine Başsağlığı Dileriz