“Dinimizde Engellilerin Yeri” Konulu Program Gerçekleştirildi

       Bursa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeni ile düzenlenen “Dinimizde Engellilerin Yeri” konulu konferans, Bursa İl Müftüsü İzani TURAN’ ın katkılarıyla 04 Aralık 2018 Salı günü gerçekleştirildi.
       Dinimizde engellilerimizin yeri ve ihtiyaçlarına yönelik farkındalık oluşturmak amacı ile gerçekleşen konferansa, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Erkut ÖNEŞ,  İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Kuruluş Müdürleri, ilimizde bulunan Özel Rehabilitasyon Merkezleri ile Ali Osman Sönmez Huzurevimizden gelen yaşlı ve engelliler ile pek çok davetli katıldı.
       İl Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirilen program; İl Müdürü Erkut ÖNEŞ‘in açılış konuşmasının ardından İl Müftüsü İzani TURAN tarafından “Dinimizde Engellilerin Yeri” konulu konferansla devam etti.
       İl Müftüsü İzani TURAN; İnsan, Allah'ın yeryüzünde yarattığı en değerli ve en üstün varlıktır. Yaratılış ve temel haklar açısından insanlar arasında fark yoktur. Allah, insanları fizik yapıları, engelli veya engelsiz oluşlarına göre değil iman, ahlak, takva veya inkâr, isyan ve zulüm açısından değerlendirir. Allah katında en üstün insan, en muttaki insandır. Engellilerin haklarına dikkat çekerek toplumun bilinçlenmesi suretiyle onların problemlerinin çözümünde bir nebze de olsa fayda sağlamak bizim görevimizdir. Efendimiz (SAV) insanlık dışı her tür hareketi kaldırmıştır. O, kendi döneminde yaşayan engelli sahabelere sevgiyle yaklaşmış, onlara şefkat ve ilgi göstermiş, sahabelerinden de aynı şeyi beklemiştir” dedi. Peygamber efendimizin yaşantısından örneklerle ve Kuranı Kerim ayetleri ile İslam dininin engellilere yaklaşımı konusunda katılımcılara bilgi verdi.
       Konferans, İl Müdürümüzün, programa katkılarından dolayı İl Müftüsü İzani TURAN’ a teşekkür ederek, engelli çocuklarımızın yapmış olduğu tabloyu takdim etmesi ile sonlandı.


Sonraki Sayfa: 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Birlikteyiz!

Önceki Sayfa : 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü