Bakımevlerimizde Kalan Engelli Bireyleri Üretime Katıyoruz

     Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Tarım AŞ., İl Milli Eğitim Müdürlüğü, , Türkiye Kredi Kooperatifleri Birliği, Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Bursa Engelliler Federasyonu arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen 'Tarımla Engellerimizi Aşıyoruz' projesinin açılış töreni yapıldı.
     Proje ile Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kampüsü içerisinde engellilere tahsis edilen 1000 metrekarelik alanda, özel bakımevlerinde kalan engellilerimiz toprakla uğraşarak rehabilite edilecek ve üretken hale getirilmesi hedeflenmektedir. İlk aşamada iki özel bakım merkezimizden 20 bireyin alındığı proje, ilerleyen aşamalarında tüm engellilerimizi kapsayacak şekilde yaygınlaştırılacaktır.
     Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut  Öneş, Bakım  Merkezlerimizde kalan engellilerimizin toprak ile buluşarak mutlu olmaları ve  kendilerini daha değerli hissetmeleri  amacıyla bu projeyi önemsiyoruz. Buna benzer Projelerin artarak sürmesini istiyorum. Bu proje ile rehabilitasyon merkezlerinde kalan engellilerin diğer engellilerimiz gibi sosyal hayatın içerisinde daha çok yer almalarını hedefliyoruz, 20 kişiyle başlayan projenin Bursa'da binlere ulaşacağını inanıyorum’ dedi.
     Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş açılış konuşmasında engellilerin birçok alanda dezavantajlı konumda bulunduğunu, son senelerde bu alanda başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere diğer Kurum ve Sivil Toplum Kuruluşlarının ciddi çalışmaların yapıldığını söyledi. Engellilerin başkalarına olan fiziksel ve ekonomik bağımlılıklarını azaltmayı istediklerini belirten Başkan Alinur Aktaş, topluma faydalı projelere katkı sunmaya devam edeceklerini anlattı.
     Açılış konuşmaların ardından İl Müdürü Erkut ÖNEŞ, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur AKTAŞ ve protokol üyeleri engelli bireylerin rehabilitasyonu için hazırlanan seraların açılışı gerçekleştirildi. İl Müdürü ÖNEŞ ve Başkan Aktaş, serada engelli vatandaşlarla birlikte çapa yaparak domates fidesi ekti.

 


Sonraki Sayfa: Sudan Heyetinden İl Müdürlüğümüze Ziyaret

Önceki Sayfa : 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun